Babimost

Edyta Stein. Życie, pisma, nauka
Francisco Javier Sancho Fermin OCD
Edyta Stein. Życie, pisma, nauka
Edyta Stein, czyli św. Teresa Benedykta od Krzyża, była kobietą, która poświęciła całe swe życie na poszukiwanie prawdy i sensu życia osoby ludzkiej. Aż prawda ukazała się jej nie jako coś abstrakcyjnego, ale z twarzą człowieka: Boga Człowieka – Chrystusa.

Parafia pw. św. Wawrzyńca - Babimost

ks. Andrzej Piela (2014-08-01)

Babimost , Laski Dolne - (3 km), Laski Górne - (3 km), Podmokle Małe - (4 km), Podmokle Wielkie - (3 km), Zdzisław - (3 km)

• ul. Kościelna 1
    66-110 Babimost
  • tel.: 68 351-20-25

Babimost – 8:00, 9:30, 11:00, 18:00; Podmokle Wielkie – 9:30

Nazwa miasta Babimost pierwszy raz została wymieniona w dokumencie Przemysława II z 1257 r. W XIII w. miejscowość była własnością ojców cystersów z Obry, którzy sprawowali pierwszą opiekę duszpasterską w Babimoście. W 1334 r. babimojska parafia posiadała już własnego proboszcza - Mikołaja (został on wymieniony w przywileju Michosi Bodzantae z Kębłowa). Parafia rozwijała się pomyślnie aż do potopu szwedzkiego. W 1647 r. starostwo babimojskie objął Krzysztof Żegocki, obrońca Jasnej Góry i partyzant czasu potopu. W odwecie za jego patriotyczną działalność z 1656 r. Szwedzi dwukrotnie zajęli Babimost. 6 maja 1656 r. Szwedzi spalili na stosie proboszcza ks. Wojciecha Turopiedskiego i wikariusza ks. Marcina Paluszkiewicza. 26 sierpnia tego samego roku wymordowali ludność Babimostu i spalili miasto. Po potopie szwedzkim odbudowano miasto i parafię. W XVIII w. proboszczem Babimostu został ks. Józef Załuski, późniejszy biskup kijowski i założyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie. Duszpasterstwo w okresie międzywojennym było trudne ze względu na dużą grupę protestantów i mieszaną katolicką ludność polską i niemiecką (parafia w 1918 r. liczyła 2600 wiernych - w tym 2000 Polaków). Do ożywienia duszpasterstwa parafialnego przyczynił się ks. prałat Karol Meissner (+ 1949 r.). Przed II wojną światową babimojska parafia kanonicznie należała do Prałatury Pilskiej. Po wojnie znalazła się w granicach administracji apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Od 1992 r. należy do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.