W sprawie nieaktualnych danych prosimy o kontakt: admin@diecezja.zgora.pl
Moje pierwsze pięć lat [Na okładce Maluszek Pszczółka]
Anne Geddes
Niezwykły album z okazji narodzin dziecka, cieszący się wciąż niesłabnącym powodzeniem, teraz w nowej odsłonie! Pamiątka zilustrowana niepowtarzalnymi i pełnymi uroku fotografiami autorstwa znanej na całym świecie fotograf – Anne Geddes.
ks. Paweł Tokarczyk (2016-08-01)
MIĘDZYRZECZ – 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 18:00, 20:00 - VII i VIII); ROJEWO – 10:30; GŁĘBOKIE – 10:30 - w VII i VIII
Obecny rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Wojciecha usytuowany jest w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się pierwszy kościół katolicki z XII wieku i trzy kolejne następujące po sobie kościoły ewangelickie zniszczone w kolejnych pożarach miasta w latach 1666, 1731 i 1827. Gmina ewangelicka zorganizowała w 1827 r. zbiórkę pieniędzy na nowy kościół, w której zebrano blisko 33 tysiące talarów. Wykupiono pięć spalonych parceli przylegających do starego kościoła. Uzyskano przez to duży plac pod nowy kościół. W dniu I maja 1828 r. został położony kamień węgielny, lecz sporo czasu upłynęło, zanim zatwierdzono plan budowy opracowany przez architekta von Schinkla. Realizacja projektu napotykała na poważne przeszkody - niemałą była panująca w 1831 r. w Międzyrzeczu zaraza cholery. Ofiarą zarazy było około 300 osób. W końcu września 1832 r. zakończono budowę wieży osadzając na niej złocony krzyż. W przeciwieństwie do starych kościo1ów budowanych z dala od rynku i stojących na osi wschód - zachód, nowy kościół przylegał frontem do rynku i zorientowany jest z północy na południe. Kościół zbudowany jest z cegły, otynkowany, wewnątrz ma podwójne empory i półkolistą niszę ołtarzową. Wieża wznosi sic nad trzecim portalowym frontonem. Obraz w ołtarzu głównym jest dziełem malarza Juliusza Hubnera. Pochodzi z 1835 r. Przedstawia cztery siedzące postacie ewangelistów trzymających w ręku swoje ewangelie oraz unoszącego się nad nimi w świetlistym wieńcu chmur biało odzianego Zbawiciela. W dniu 3 sierpnia 1834 r. odbyło się uroczyste poświęcenie nowego ( czwartego z rzędu ) kościoła. Kazanie w obecności licznych wiernych wygłosił biskup Freymark. Przez cały czas kościół wraz z sąsiednimi budynkami należał do Gminy Ewangelickiej. Po II wojnie światowej w roku 7. 12.1947 przystosowano i wyświęcono go dla kultu katolickiego, nadając wezwanie św. Wojciecha - biskupa i męczennika - patrona Polski. Do 1955 roku kościół służył jako kapelania wojskowa. Pieczę nad kościołem sprawował kapelan - ks. kpt. Józef Nowak. Po rozwiązaniu kapelanii wojskowej świątynię przejmuje parafia św. Jana Chrzciciela w charakterze kościoła filialnego. W dniu 6 stycznia 1980 r. Sługa Boży Wilhelm Pluta – Diecezjalny Biskup Gorzowski powołuje nową parafię ustanawiając kościół św. Wojciecha świątynią parafialną. Proboszczem parafii zostaje mianowany – ks. kan. Grzegorz Tuliglowicz. Po jego 27 letniej posłudze duszpasterskiej w dniu 1 sierpnia 2005 roku Biskup Diecezjalny Adam Dyczkowski proboszczem mianował ks. kan. Ryszarda Kolano.
Mam dwie wiadomości, złą i dobrą.
Zła jest taka, że niestety nie posiadam zdjęć z tej parafii.
Dobra jest taka, że jeśli Ty je masz, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.
Dodatkowo email powinien zawierać nazwę parafii oraz informację, że jesteś autorem zdjęć.