W sprawie nieaktualnych danych prosimy o kontakt: admin@diecezja.zgora.pl
Nie przegrać życia
Anna Bojanowska
Piszę tę książkę z pokorą, nie chcąc nikogo pouczać, jak ma żyć i jak godnie cierpieć – to nie jest moim zamiarem. Z cichością i nadzieją w sercu liczę na to, że wszyscy cierpiący na nieuleczalną chorobę lub mający kogoś bliskiego czy znajomego borykającego się ze swoim kalectwem, po przeczytaniu tej książki staną się choć trochę silniejsi.
ks. Jerzy Loch (1987-09-29)
Tuplice, Chełmica - (2,5 km), Chlebice - (7 km), Cielmów - (2 km), Czerna - (5 km), Dębinka - (7 km), Drzeniów - (11 km), Grabów - (9 km), Gręzawa - (5 km), Łazy Żarskie - (2,5 km), Matuszewice - (10 km), Nowa Rola -(8 km), Rytwiny - (5 km), Świbinki - (10 km)
Tuplice - 7:30, 9:30, 11:00; Dębinka - 9:15; Nowa Rola - 11:30
Parafia katolicka w Tuplicach zaczęła istnieć od czasu wybudowania przez katolików kościoła w 1935 r. W czasach przedwojennych miejscowość w większości zamieszkiwali protestanci. Do Tuplic dojeżdżał kapłan z parafii w Brodach Żarskich, a Msze św. i nabożeństwa odbywały się w kaplicy cmentarnej. Po wojnie, do końca 1946 r., duszpasterstwo w parafii Tuplice prowadził kapłan niemiecki. Pierwszym polskim proboszczem był ks. Paweł Elsner. W 1972 r. dekretem Stolicy Apostolskiej parafia została odłączona od diec. wrocławskiej i przyłączona do gorzowskiej. Za czasów ks. J. Dratwy zbudowano salkę katechetyczną, dokonano gruntownych remontów kościołów w Debince, Nowej Roli i częściowo w Tuplicach. W maju 1979 r. odbyła się pierwsza po wojnie Msza św. prymicyjna. Do ważnych wydarzeń parafialnych można zaliczyć dwukrotne nawiedzenie cudownego obrazu MB Częstochowskiej, w sierpniu 1983 i maju 1992 r.
Mam dwie wiadomości, złą i dobrą.
Zła jest taka, że niestety nie posiadam zdjęć z tej parafii.
Dobra jest taka, że jeśli Ty je masz, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.
Dodatkowo email powinien zawierać nazwę parafii oraz informację, że jesteś autorem zdjęć.