W sprawie nieaktualnych danych prosimy o kontakt: admin@diecezja.zgora.pl
Rana miłości
Mnich kartuski
Książki o życiu kartuzów są dostępne. Dlaczego jeszcze jedna? Dlatego, że nie ma żadnej książki, w której sami kartuzi, żyjący współcześnie, przemawiają do pozostałych kartuzów o szczegółach życia, nieoczekiwanych kryzysach, codziennych wyzwaniach, o bytowaniu na pustyni, unosząc w ten sposób zasłonę religijnej, duchowej teologii, jaka była dotąd przedstawiana tylko przypadkowemu obserwatorowi.
ks. Tadeusz Wołoszyn (2009-08-01)
Trzebicz, Bagniewo - (3 km), Gościm - (6 km), Przynotecko (1-117), Trzebicz Młyn - (3 km), Trzebicz Nowy - (3 km), Zielątkowo - (8 km)
Trzebicz – 8:00, 11:30; Gościm – 10:00; Przynotecko – 13:00; Ośr. Wczasowy Gościm – Soboty: 17:00 (jesień, zima), 20:00 (wiosna, lato).
Powstanie miejscowości Trzebicz przypada na koniec XI w. Pierwotnie należał do administracji kościelnej w Poznaniu. Od r. 1235 do biskupstwa w Kamieniu i archidiakonatu w Strzelcach. Na skutek częstych zatargów z Niemcami Trzebicz był kilkakrotnie spalony. W XVI w., po śmierci biskupa Erazma w Kamieniu, Trzebicz przeszedł w ręce protestantów. Pod koniec XIX w. wybudowano tu dla ludności protestanckiej świątynię, która stoi do dzisiaj. Rok 1945 przynosi wymianę ludności niemieckiej - protestanckiej na ludność polską - katolicką. Zbór protestancki zostaje przekazany katolikom i poświęcony 29.09.1945 r. przez ks. Teofila Widełko CRL z Drezdenka. W latach 1946-1948 parafia była obsługiwana przez księży z Drezdenka i Lipek Wielkich.
Mam dwie wiadomości, złą i dobrą.
Zła jest taka, że niestety nie posiadam zdjęć z tej parafii.
Dobra jest taka, że jeśli Ty je masz, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.
Dodatkowo email powinien zawierać nazwę parafii oraz informację, że jesteś autorem zdjęć.